Ahogyan a munkaadók látják: foglalkoztatás a versenyszférában, a munkaadók szemével
Nagyon érdekes és nagyon mozgalmas volt a szekció. Azért az kiderült, hogy mi kicsit más szintekről indultunk, mint a külföldi jelenlévők. A mi munkáltatóink még nem annyira tudatosak, nem annyira felkészültek a fogyatékos emberek foglalkoztatására, de készségük van. Ezt bizonyította a Tesco igazgatója, aki elmondta, hogy elhatározták, hogy minden évben karitatív tevékenységet végeznek, és ennek keretében került sor a fogyatékos emberek foglalkoztatására. Foglalkoztatási szakemberként ez a tény meglehetősen kétségbeejtő, azonban van a dolognak egy másik oldala. A magyar munkáltatók fogadókészsége még nem elég magas szintű, és ilyen szempontból ez a példa jó kiindulópontot jelent a fogyatékos emberek munkaerőpiaci integrálásához. Megerősített engem a német kollega Eggerer úr, aki régóta figyeli a magyarországi rehabilitációt, és aki elismerten nyilatkozott arról, hogy a magyarok mélyebbről indultak a nyugat-európai országokhoz képest. Ugyanakkor ahova eljutottunk, az értékelendő.
A külföldi résztvevők beszámolói magasabb szintről meséltek nekünk. Náluk már a munkáltatót nem nagyon kell a hátrányos emberek foglalkoztatásáról meggyőzni, egymásnak adják át a jó tapasztalatokat. Ez a fajta „direkt” munkáltatói felkészítés hazánkban is elkezdődött. A Baranya Megyei Munkaügyi Központ képviselője elmondta a szekcióban, hogy munkáltatói fórumokat szerveznek, amelyekre egyre nagyobb arányban jelennek meg a munkáltatók, akik megosztják ebbéli a tapasztalataikat ott a fórumon.
A munkáltató által hozott kompromisszumokról is szó esett a szekcióban. Felmerült a munkakörnyezet akadálymentesítése, a kisebb termelékenység elfogadása, illetve karitatív tevékenységként fogja fel. Érdekesen reagált mindezekre a közönség. Volt, aki úgy nyilatkozott, hogy az természetes, hogy minden munkahely akadálymentes. Nagyon szeretném, és kívánom, hogy Magyarországon is természetes legyen ez. A teljesítmény csökkenésre az a bölcs válasz született, hogy ha a megfelelő munkáltatónál a megfelelő munkahelyet megtaláljuk a fogyatékkal élő embernek, akkor ott nincs miről beszélni, nem lehet alacsonyabb termelékenységről szó, hiszen ő ott abban a munkakörben, azon a munkahelyen száz százalékosan tud teljesíteni. Ennek ellentmond a nemzetközi irodalom, amely arról számol be, hogy termelés csökkenéssel majdnem minden esetben számolni kell, és a munkáltatónak ezt számításba kell vennie, amikor ilyen feladatra vállalkozik. Azonban vannak optimális helyzetek is. Az angol kollegák szerint jelentősen változott a munkáltatók magatartása az utóbbi években. Talán nemcsak a jó példa átadása miatt, hanem egy nagyon tudatos politika eredményeként.

|